Zázrak zvaný „šťavológia“ – vyliečte sa prírodnými šťavami

 

 

Niekto verí klasickej medicíne, niekto zasa alternatívnej. Tá druhá má oproti tradičným lekárskym prístupom jedno veľké plus – na liečbu využíva prírodné bohatstvo, teda plody, bylinky či minerálne kamene. Obzvlášť silné uzdravujúce účinky sa ukrývajú v ovocí a zelenine.

Už naši predkovia – starí Slovania – vedeli, že vďaka konzumácii chutných plodov budú zdraví, vitálni a plní sily. Mäso jedli zriedka, naopak, ovocie či zeleninu mali v každodennom „jedálničku“. Obľubovali najmä zemiaky, z ktorých vyrábali rozmanité pokrmy. Spočiatku zbierali divo rastúce ovocie, neskôr ho začali pestovať cielene. V záhradkách sa starali o jablone, hrušky, slivky alebo čerešne. Veľmi radi si pochutnávali na koreninách od výmyslu sveta – nechýbala rasca, cesnak, cibuľa, majorán, kôpor, chren, bazalka či materina dúška.

Ľudstvo si časom uvedomilo, že konzumovať možno nielen chutné plody, ale aj šťavu z nich. Odšťavovanie ovocia alebo zeleniny pritom prináša jednu veľkú výhodu – mixovanie rôznych druhov plodov. Do jedného nápoja sa teda zmestí pestrá škála vitamínov, minerálov či ďalších prospešných látok.

Liečitelia intenzívne využívajú prírodné šťavy ako liečebný prostriedok už od 19. storočia. Za kolísku tejto terapie sa považuje Nemecko a Švajčiarsko, kde pôsobilo množstvo odborníkov, šíriacich myšlienku liečenia surovou stravou.

 

Výhody čerstvých štiav:

-        Tekutá potrava, získaná oddelením vitálnych látok a vody od vlákniny, sa rýchlo strávi. Živiny sa ľahko dostávajú do krvného obehu.

-        Šťavy upevňujú imunitný systém a organizmu dodávajú vitalitu.

-        Detoxikujú a regenerujú, eliminujú prekyslenosť organizmu.

 

Charakter a uzdravujúce účinky tej či onej šťavy súvisia s jej farbou:

*Zelené šťavy /brokolica, kel, zeler, zelené jabĺčka, hrušky.../

Prítomné živiny znižujú riziko vzniku rakoviny, upravujú krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, posilňujú imunitný systém, pomáhajú regulovať trávenie, korigujú videnie.

 

*Červené šťavy /čerešňa, višňa, brusnica, jahoda, malina, červená cibuľa, paradajky, melón, reďkovka, cvikla.../

Vitamíny a minerály chránia váš organizmus pred kardiovaskulárnymi ťažkosťami, ale aj nádorovými ochoreniami, najmä rakovinou prostaty.

 

*Žlté a oranžové šťavy /marhuľa, broskyňa, žlté jablko, žltý melón, zemiak, paprika, žlté rajčiaky.../

Vďaka živinám sa zvýši imunita, upraví vysoký alebo kolísavý krvný tlak. Prospešné látky bojujú aj proti rakovine. Vďaka beta-karoténu budete mať krajšiu pleť a vitálnejšie oči.

 

*Biele šťavy /karfiol, zázvor, cesnak, petržlen, biela reďkovka, cibuľa.../

Vďaka betaglukánom si udržíte normálnu hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Prítomné živiny pomáhajú aj pri alergiách, obezite, poruchách krvi či chrípkových stavoch. Zmierňujú ekzémy, regenerujú telo po operačných zákrokoch. Svetlé plodiny majú i protirakovinové účinky.

 

*Modré a fialové šťavy /ríbezle, čučoriedky, černice, slivky, ringlóty, hrozno,  kapusta.../

Flavonoidy chránia bunky pred toxickým pôsobením škodlivých látok z vonkajšieho prostredia a brzdia degeneratívne procesy v organizme. Luteín a zeaxantín zlepšujú zrak, kyselina elagová eliminuje voľné radikály.

 

Ovocné a zeleninové šťavy je najlepšie podávať bezprostredne po ich príprave alebo aspoň v ten istý deň. Tým sa zaručuje maximálny obsah živín. Pravda je však aj taká, že príprava štiav v domácom prostredí je časovo náročná. S domácim odšťavovačom je to často ako so stacionárnym bicyklom. Spočiatku sa používa denne, neskôr raz za týždeň a napokon nám prekáža. Alternatívou sú za studena lisované ovocné a zeleninové šťavy z obchodov. Pri nakupovaní sa však oplatí mať oči na stopkách. Množstvo džúsov je totiž vyrobených z koncentrátov. To znamená, že obsahujú veľa pridaného cukru a konzervačných látok, dokonca i farbivá a arómy. Pri výrobe koncentrátu sa plodiny do 24 hodín od zberu v krajine pôvodu odšťavia a zo šťavy sa odparí časť vody, ktorá tvorí jej prirodzenú súčasť. Pri tomto procese sa stráca aj spektrum vitamínov. Koncentrovaná šťava sa zmrazí a následne ju dopravia do krajiny určenia, kde sa spätným pridaním pitnej vody nariedi na pôvodnú hustotu. Šťavy z koncentrátu navyše prechádzajú číriacimi a enzymatickými procesmi, kým nie sú bez kalu. Šťavy z čerstvo lisovaného ovocia a zeleniny sú prirodzene zakalené a obsahujú viac nutričných zložiek, najmä vlákninu.

 

Aké šťavy konzumovať pri najfrekventovanejších ochoreniach:

*Prechladnutie a bolesti v hrdle – šťava z mrkvy, cesnaku a petržlenovej vňate alebo šťava z kivi, manga a jablka

*Kašeľ – šťava z mrkvy, cibule a brokolice

*Chrípka – šťava z ružičkového kelu, paradajky a uhorky

*Poruchy trávenia – šťava z paradajky, cesnaku a zelerovej vňate

*Zápcha – šťava zo špenátu, paradajky a uhorky

*Obezita – šťava zo zeleru, paradajky a žeruchy

*Bolesti kĺbov – šťava zo zelerovej vňate a uhorky alebo šťava z ananásu a manga

*Migrény – šťava z vodnice, červenej papriky a mrkvy

*Nádorové ochorenia – šťava z mrkvy a manga, z mrkvy a špenátu alebo šťava zo žeruchy, mrkvy a červenej papriky

*Menopauza – šťava z mrkvy a kučeravého kelu

*Stres a nervozita – šťava z kučeravého kelu, cvikle a paradajky

*Nespavosť – šťava z fazuľových luskov, karfiolu a mrkvy

*Vysoký krvný tlak – šťava zo špenátu, mrkvy, cvikle a zeleru

Anketa

Ktoré ezoterické témy vás najviac zaujímajú?

Channeling (26)

Celkový počet hlasov: 574