Strašidelné čítanie na leto - na aké tajomné bytosti verili starí Slovania?

 

 

*Baba Jaga
Tajomná bytosť bola známa východným i západným Slovanom. Ide o zosobnenú búrku v podobe zlej stareny s rozcuchanými vlasmi, dlhým nosom a železnými zubami. Keď letí na metle, ohýbajú sa všetky stromy, vyjú psy a vzdychá celá Zem. Často ju sprevádzajú ohniví synovi - blesky. Žije v chalúpke na stračej nôžke, živí sa ľudským mäsom. Človeku prináša skazu.

*Veterní duchovia
Démoni vetra sú divokí, ale nie výsostne zlí. Človek im však nesmie nadávať, pretože sa pomstia. Sídlia na konci sveta pri mori. Vládne im veterný kráľ, ktorý jazdí na oblačnom voze, do ktorého je zapriahnutá štvorica koní. Priazeň veterných duchov sa získava "obetinami" - múkou či kúskami chleba za oknom. Proti vyslovene zlým démonom vetra chránili rolničky a zvonce. Bratom veterného kráľa bol mráz, matkou zasa meluzína. Jej nárek oznamoval nešťastie, úmrtie, živelnú pohromu. Kto ju počul na Štedrý deň, tomu priniesla veľké šťastie.

*Sudičky
Starí Slovania boli presvedčení, že náš osud riadia špecifické bytosti - sudičky. Zjavujú sa o polnoci do troch dní po narodení dieťaťa. Obvykle sú tri, majú priehľadné telá, jedna je vždy staršia. Každá vpisuje osud dieťatka priamo na jeho čelo. Sudičky boli známe už od staroveku.

 

*Domoví škriatkovia
Po celej európskej pevnine bola kedysi rozšírená predstava, že každý dom má svojho spriazneného ducha. Pokiaľ mu človek prináša "obetiny", o príbytok sa patrične stará. Podoby bývali rôzne - buď išlo o malého chlapčeka s veľkými pazúrmi na rukách i nohách, alebo o drobného starca s bielymi fúzami, odetého do červenej košele. Domoví škriatkovia sa menili i na zvieratá - psy, mačky, žaby či hady. Už pred stavbou domu musel majiteľ zakopať pod základy obilie, chlieb či iné potraviny. Domový škriatok sa volal Domovik, v pivnici prebýval Pivničiar.

*Mory
Hrôzostrašné bytosti prinášali smrť. Ľudí dusili pri spánku. Cicali krv, ženám i mlieko. Naši predkovia vraveli, že ide o duchov nenarodených detí, ale aj o živé dospelé osoby, z ktorých počas spánku vychádza duša a prijíma rôzne podoby, najmä tieňové. Ochranou proti more boli napríklad skrížené sekery na prahu domu. Špecifickou bytosťou bola Kikimora, zlá a škaredá entita s obrovskými prsami, ktoré si prehadzovala cez ramená. Unášala deti a dospelých usmrcovala šteklením.

*Bludičky
Súčasťou lesov, hôr či močarísk bývali bludičky - malé svetielka, ktoré šantivo "poskakovali" v povetrí. Niektoré boli priaznivé - strateným osobám ukázali cestu domov. Tie zákerné však ľudí poplietli, čiže v temnom lese zmizli naveky. Bludičky sa zväčša pohybovali v skupinách, najčastejšie ich bolo sedem. Občas vydávali aj zvonivé tóny.

Anketa

Ktoré ezoterické témy vás najviac zaujímajú?

Channeling (26)

Celkový počet hlasov: 574