Kráľovná bylín - púpavou proti chorobám

 

 

Až do jesene sa na poliach, lúkach, lesných čistinkách, ale i v obývaných zónach objavujú žlté hlavičky, ktoré hľadia smerom k slnku. Mnohí ich vnímajú ako burinu, čo súvisí s  rýchlym rozmnožovaním tejto bylinky. Čoraz viac ľudí si však uvedomuje, že za nenápadným kvietkom sa ukrýva mocná rastlina, ktorú pokojne možno nazvať "kráľovnou bylín". Pomáha pri desiatkach ochorení - fyzických aj psychických. Reč je o obyčajnej, a predsa takej neobyčajnej púpave.  Pochádza pravdepodobne z Grécka a jej účinky boli známe i našim predkom. Starí arabskí a indickí lekári predpisovali púpavové esencie pri problémoch so žlčníkom aj obličkami. Azda najväčší obdiv získala v 17. storočí, keď ju bylinkári odporúčali na každý neduh. A rastlinka skutočne zaberala. Počnúc nachladnutím či svrbením kože, končiac vredmi, hepatitídou, či dokonca zákernou rakovinou.

O púpavách kolujú aj mnohé legendy - spojené s ich vznikom. Podľa jednej z nich sa v každom žltom kvietku ukrýva víla. Pred tisíckami rokov obývali našu planétu drobní škriatkovia a hravé víly. Čoskoro ich harmonický život narušil zrod človeka. Pre maličkých tvorov nastali ťažké chvíle, pretože hynuli pod nohami ľahostajných ľudí. Rozhodli sa preto, že si odejú žlté háby, aby boli ľahšie viditeľní.
Iná legenda hovorí o mrzutom starcovi, ktorý našiel na konci dúhy divotvorné vrece plné zlata. Poklad si však chcel nechať iba pre seba. Počas púte domov mu vak prehryzla škodoradostná myš a keďže si to nevšimol, všetky dukáty mu postupne vykĺzli von. Doma s hrôzou zistil, že po zlate ani chýru, ani slychu, a tak sa poň vrátil. Mince však medzitým škriatkovia premenili na zlatisté kvety, aby sa z nich mohli tešiť a radosť všetci ľudia, nielen starý lakomec.

Či už týmto legendám veríte, alebo nie, jedno je isté - púpavy majú blahodarné účinky na zdravie človeka. Z byliniek sa konzumujú listy, kvety a korene. Stonky jedlé nie sú, ale mlieko z nich sa hodí na odstránenie kožných bradavíc. Jarné korene bývajú sladké a majú vyšší obsah fruktózy, jesenné sú horké a údajne majú silnejšie uzdravovacie schopnosti.
Ak sa rozhodnete nazbierať si púpavu vo vlastnej réžii, veľkú pozornosť venujte sušeniu:
*Listy - zviažte ich gumičkou alebo povrázkom a zaveste na suché miesto. Usušené lístky uložte do sklenenej nádoby, vydržia tam približne dva roky.
*Korene - poriadne ich oškriabte, rozdeľte na malé pásiky, aby dužina vyschla, a položte na suché a dobre vetrané miesto. Korene schnú asi dva týždne. Potom ich naložte do sklenej nádoby. Vydržia vám zhruba rok.

Účinky púpavy:
- akné: koreň
- angína: list, koreň
- alergie: list, koreň
- bolesti hlavy: koreň kvet
- celulitída: list, koreň
- depresia: koreň, kvet
- dna: koreň
- hemoroidy: koreň
- hepatitída: koreň
- kandidóza: list, koreň
- mononukleóza: list, koreň
- nespavosť: list
- obezita: list, koreň
- plynnatosť: list, koreň
- srdcové problémy: list, koreň
- zápaly močových ciest: list, stonka
- žltačka: koreň

*Príprava púpavového čaju
Na jednu šálku liečivého "moku" potrebujete asi 10 gramov sušených listov alebo 30 gramov listov čerstvých. Ak si chcete pripraviť silnejší nápoj, bylinky vložte do sklenenej nádoby, zavrite ju viečkom a nechajte lúhovať celú noc. Ráno preceďte cez sitko a popíjajte.
Existuje aj rýchlejšia metóda - bylinky vložte do krčaha a pridajte pol litra horúcej vody. Vylúhujte aspoň 20 minút.
V prípade, že si chcete dopriať kvalitnú púpavovú kúru, čaj si varte 6 až 8 týždňov dvakrát ročne.

Anketa

Ktoré ezoterické témy vás najviac zaujímajú?

Channeling (26)

Celkový počet hlasov: 574