JESENNÁ ENERGO-BOMBA: Objímanie stromov

 

 

Predstavte si situáciu – prechádzate sa po meste a zrazu zbadáte človeka, ako objíma strom. Dlaňami obopína mocnú drevinu, prižmuruje pritom oči a tvári sa, že do jeho fyzického tela prúdi neobyčajne silná energia. Možno sa pri takomto „úkaze“ pousmejete, možno si „zaťukáte“ na čelo, mysliac si, že ide o blázna. Pochybnosti však zmiznú bezprostredne po tom, keď si „stromovú terapiu“ vyskúšate na vlastnej koži. Niet pochýb o tom, že už len letmý dotyk s drevinou naštartuje prítok uzdravujúcich vibrácií.

Liečbu pomocou stromov nezavrhujú ani vedci. Na kongresoch lesníckych výskumných organizácií sa odborníci zhodujú v jednom - lesy a iné prírodné prostredia, hýriace zeleňou, preukázateľne znižujú napätie, zlepšujú náladu, zoslabujú zlosť a agresivitu a zvyšujú celkový pocit šťastia. Je dokázané, že ľudia sa po stresových situáciách rýchlejšie a lepšie zotavujú v prírodných prostrediach než v mestských. Pod holým nebom klesá krvný tlak, srdcový tep, svalové napätie i hladina stresových hormónov. Zeleň pomáha pri depresii. Deťom, ktoré sa hrajú v prírodnom prostredí, slabnú príznaky hyperaktivity. Navyše, viac ako polovica často predpisovaných liekov zahŕňa zlúčeniny, ktoré pochádzajú z lesného prostredia.

Listnaté alebo ihličnaté dreviny sú naozaj zázračné - čistia vzduch od prachu, vytvárajú ozón, znižujú hlučnosť v okolí, pomáhajú stabilizovať teplotu vzduchu, zadržiavajú vodu v krajine a udržiavajú jej kolobeh. Sú to dýchajúce živé organizmy s kožou, žilami, obehovým systémom a nervami. Pociťujú bolesť, ale vedia sa i radovať. Ešte pred dvoma stovkami rokov boli ľudia a stromy úzko spojení - keď sa narodilo dieťa, rodičia okamžite zasadili v záhradke drevinu. Hovorievalo sa, že keď je strom zdravý, ani dieťatku nechýba vitalita. Keď synovia alebo dcéry dovŕšili plnoletosť a "odleteli" z domu, rodičia pozorne sledovali, ako sa darí stromu zasadenému v momente ich narodenia. V prípade, že drevina bujnela, bol to znak toho, že dieťaťu sa darí. Ak strom hynul, išlo o zlé znamenie - "ratolesť" chorľavie alebo sa mu smola lepí na päty.
V dnešnej uponáhľanej dobe sa prepojenosť človeka a prírody stráca. Zabúdame, že každý strom je, doslova, energetická bomba. Objímaním dreviny alebo "vstrebávaním" jeho sily dokážeme liečiť telo aj dušu.

Vlastnosti stromov a ich pôsobenie na človeka skúma a využíva liečebná metóda dendroterapia. Jej zástancovia tvrdia, že stromy sú prameňom liečivej energie, pričom každý z nich má svoje vlastné, špecifické uzdravujúce účinky. Stačí si vybrať tú „svoju“ drevinu.  Hoci najideálnejším obdobím na objímanie stromov je leto, silné vibrácie ponúkajú „zelení krásavci“ aj počas jesene. Navyše, aktuálne ročné obdobie hýri farbami, ktoré majú na ľudskú dušu blahodarný vplyv. Stromy majú najväčší liečebný potenciál medzi 14. a 17. hodinou.

Ako si vybrať tú „svoju“ drevinu? Vyhľadajte pekný, zdravý strom na príjemnom mieste. Nezáleží na tom, či rastie v lese, v parku, alebo v záhrade. Osloviť vás môže jeho vzrast, tvar i vôňa.  Objímte kmeň alebo ho hlaďte dlaňami. Dotýkajte sa aj konárov či koreňov a vnímajte silné vibrácie.

Ak sa hanbíte objímať strom, oprite sa oň chrbtom alebo sa k nemu posaďte. Môžete pridať pár jednoduchých naťahovacích cvikov. Myšlienky nechajte voľne plynúť a meditujte. Zotrvajte v prítomnosti uzdravujúcej dreviny tak dlho, pokým máte dobré a príjemné pocity. Na záver sa rozlúčte a stromu venujte kvietok alebo kamienok za jeho liečivú pomoc.

 

*Energia listnatých drevín

·       Breza

Strom dosahuje výšku 20 až 25 metrov. V ľudových tradíciách sa tento porast považuje za symbol života a plodnosti. Veď práve brezu zvykli počas mája chlapci stavať svojim vyvoleným pod oknami. „Zeleným krásavcom“ vyjadrovali túžbu po láske a splodení potomstva. Šľahanie dievčenských stehien čerstvými brezovými vetvičkami malo priniesť povzbudenie sexuálnej energie.

Objímaním brezy môžete vyliečiť napäté nervy. Strom podporuje látkovú výmenu, zmierňuje kožné problémy. Dobrú energiu „vyšle“ aj ľuďom, ktorých sužuje reuma alebo dna. Znižuje cholesterol v krvi, poradí si aj s nadváhou. Zaháňa depresie, úzkosť, smútok a nechuť do života.

 

·       Vŕba

Drevina dosahuje výšku 25 až 30 metrov, pričom kmeň môže byť hrubý viac ako meter. Najmagickejšie sú tie vŕby, ktoré stoja pri potokoch. Dožívajú sa vyše 100 rokov. Niekdajšie čarodejnice si z tohto stromu vyrábali kúzelné paličky – stačil im opracovaný vŕbový prútik, ktorý údajne pri vyslovení mystických formuliek plnil aj tie najtajnejšie túžby. Podľa iných tradícií sa v korune majestátnej dreviny ukrývajú strašidlá a kmeň obývajú škriatkovia či víly.

Objímaním vŕby môžete pomôcť svojmu tráviacemu traktu. Čistí vnútorné orgány, upravuje peristaltiku čriev. Lieči choré oči a utlmuje menštruačné ťažkosti. Upokojuje napätú dušu, odstraňuje stres a nervozitu. Obzvlášť priaznivo pôsobí na ľudí, ktorí prežili citové sklamanie. U osôb so silným charakterom cibrí liečiteľské schopnosti.

 

·       Buk

Dožíva sa neuveriteľných 200 rokov. V strome driemu magické sily. Do bukového dreva vyrývali staré vedmy runy, pomocou ktorých predpovedali budúcnosť a zároveň liečili choroby. Objímanie dreviny pomáha utlmovať bolesti rôzneho druhu – najmä však migrenózne stavy. Energiu stromu lieči zápaly, opuchy a choroby kože. Voda v krčahu, ktorú umiestnite na niekoľko minút do blízkosti dreviny a vzápätí po dúškoch vypijete, priaznivo vplýva na činnosť pečene a žlčníka. Buk vyjasňuje myšlienky a odstraňuje vnútorný stres. Hovorí sa, že želanie pošepkané do dutinky stromu sa plní priam zázračnou rýchlosťou.

 

*Energia ihličnatých drevín

 

·       Borovica

Naši predkovia hovorili, že v tomto strome sídlia mocnosti ohňa. Aj preto dodáva životnú energiu, silu a vitalitu. Stačí ho objať, dotknúť sa ho alebo meditovať v jeho blízkosti. Moc borovice chráni aj pred negatívnymi energiami ako je porobenie, prekliatie či urieknutie. Liečivá sila dreviny vplýva mimoriadne priaznivo na dýchací aparát. Odstraňuje zápaly z hrdla, hrtana, pľúc i priedušiek. Pomáha v boji proti alergiám, či dokonca astme. Utišuje kašeľ, zlepšuje dýchanie. Uľahčuje odpúšťanie sebe samému, ale aj iným ľuďom, ktorí nám ublížili.

 

·       Jedľa

Dožíva sa neuveriteľných 600 rokov. Symbolizuje znovuzrodenie, a preto sa stala neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Jedľa je prepojená s univerzálnym svetlom, takže rozpúšťa temnotu a odpudzuje bytosti z negatívneho sveta.

Uzdravujúca energia stromu sa dá získavať objímaním dreviny, ale aj ovoniavaním ihličia. Jedľa podporuje prekrvenie tela, mimoriadne priaznivo pôsobí na dýchací trakt. Lieči hrtan, priedušky i pľúca, eliminuje kašeľ. Urýchľuje hojenie rán a zmierňuje bolesti hlavy. Ihličie v domácnosti chráni pred závažnými chorobami. Vôňa jedličky odháňa duchov a iné nízkohmotné entity. Dym zo sušeného ihličia eliminuje v priestoroch geopatogénne zóny.

 

·       Smrek

Strom slúžil v minulosti ako sprostredkovateľ informácií z duchovného sveta. Šamani tvrdili, že drevina spája ľudí, božstvá a duchov. Energiu zo stromu možno získať dotykmi alebo popíjaným zenergetizovanej vody, ktorú treba na niekoľko minút umiestniť do tesnej blízkosti dreviny.

Meditácia so smrekom prospieva nervovému systému. Vibrácie stromu dávajú do poriadku trávenie – čistia žalúdok, žlčník, pečeň, slezinu, ale aj tenké či hrubé črevo. Drevina harmonizuje krvný obeh, pomáha predchádzať infarktom alebo porážkam. Smrek prečisťuje ľudskú auru a zbavuje ju všetkých negatívnych energií. Srdce napĺňa láskou, pomáha aj pri hľadaní celoživotného partnera.

 

*Ostatné stromy a ich uzdravujúce vibrácie

Dub – zabezpečuje dlhovekosť

Tis – pomáha pri reume a iných ťažkostiach s pohybovým aparátom

Jelša – „škriatkovia“ tohto stromu pomáhajú ženám, ktorým sa nedarí otehotnieť

Lipa – čistí obličkový systém

Gaštan – odháňa duchov a čistí priestory od negatívnych energií

Javor – odstraňuje zápaly z tela

Čerešňa – priťahuje lásku

Jabloň – priťahuje financie

Hruška – z tela odstraňuje jedy i parazity

Anketa

Ktoré ezoterické témy vás najviac zaujímajú?

Channeling (26)

Celkový počet hlasov: 574