Decembrové čarovanie – zimné dni prajú mágii a kúzlam

 

 

December – pre mnohých najmilší mesiac v roku – prináša mnohé pozitívne momenty. Tými najkrajšími sú zrejme ľudská súdržnosť, väčšia spojenosť sŕdc, silnejšia empatia a „zintenzívnenie“ rodinných vzťahov. Žiaľ, zimné mesiace prinášajú aj viac nervozity a napätia – zvlášť v súčasnej „prestresovanej“ populácii. Existuje však spôsob, ako si predvianočné i vianočné obdobie naplniť extrémne silnými pozitívnymi vibráciami. Pomôže mágia.

 

*Prevoňajte si byt alebo dom magickými upokojujúcimi vôňami

December bez vôní? Ani náhodou! K predsviatočnému i sviatočnému obdobiu patrí vanilka, škorica,badián či zázvor. Zázračné arómy navodzujú správnu atmosféru, no zároveň majú i liečivé a harmonizačné účinky. Možno ste ani netušili, že prevoňaním priestoru vianočnými esenciami posilníte telo, očistíte dušu a "vykynožíte" všetky negatívne energie.

*Vanilka
Voňavé sladké korenie pochádzajúce zo Strednej Ameriky sa dnes považuje za jedno z najvzácnejších a najdrahších na svete. Jeho výroba a spracovanie je zložité - podobne ako pri šafrane. Hojne sa využíva nielen v kuchyni, ale aj kozmetike. Je súčasťou mnohých parfumov, esenciu z vanilky nájdete i v mydlám alebo sprchovacích géloch.
Korenie sa vyznačuje ťažkou a bohatou vôňou, ktorá stimuluje psychiku. Kadidlo s touto látkou dodáva duševnú silu a vitalitu. Do unaveného tela vnáša energiu. Vanilkou môžete zahnať únavu a uvoľniť pohybový aparát.
Priťahuje lásku, šťastie, ale aj obchodný úspech.

*Škorica
Korenie pochádza z ďalekej Indie a Číny. Vďaka intenzívnej a neopakovateľnej vôni sa škorica využíva najmä v kuchyni. Poznáme desiatky rôznych koláčov či zákuskov, kde zohráva toto korenie dôležitú rolu.
Nazýva sa tiež korením radosti, pretože obsahuje látky podporujúce produkciu hormónov šťastia. V kozmetike sa pridáva najmä do pien do kúpeľa, pretože má relaxačné účinky.
Pálením oleja zo škorice posilníte intuíciu a tvorivosť. Vôňa zaháňa melanchóliu a smútok, pomôže aj ako afrodiziakum.
Škorica prináša bohatstvo, a preto by nemala chýbať v žiadnom dome.

*Badián
Hviezdicový aníz je typický nielen svojím výnimočným tvarom, ale i vôňou. Korenie z Číny sa už stáročia používa v liečiteľstve aj kozmetike. Zaháňa plachosť ľudí, a preto je súčasťou mnohých parfumov. Zabezpečuje rýchle zbližovanie ľudí a otvorenie sŕdc.
Pálenie silice z anízu vnesie do príbytku teplo a útulnosť.
Zo zdravotného hľadiska sa používa pri menštruačných bolestiach, dýchacích problémoch a migréne.

*Zázvor
Prenikavú vôňu zázvoru, čiže ďumbieru spoznáte na kilometre. Po prírodnom zázraku siaha čoraz viac ľudí. Rokmi dostáva prívlastok "všeliek", pretože okrem toho, že harmonizuje napätú psychiku, z tela vyháňa neduhy všetkého druhu - bolesti, zápaly, vírusy i bacily.
Aromatickými zložkami ďumbieru sú silice a štipľavá látka gingerol, ktorá svojím účinkom pripomína kyselinu acetylsalicylovú.
Tlmí zrážanlivosť krvi, zlepšuje jej prietok, a tak ochraňuje srdcovo-cievny systém. Znižuje riziko infarktu, artériosklerózy, likviduje bolesti hlavy. Jeho chuť je ostrá, mierne sladká, nájdeme v nej stopy citrónovej arómy.

 

*Pozitívne energie „vháňa“ do priestoru aj vianočný stromček

Voňavý zelený krásavec sa stal neodmysliteľnou súčasťou najkrajších sviatkov v roku. Jeho história sa začala písať v nemeckom protestantskom prostredí. Presný dátum vzniku tradície síce nepoznáme, ale vieme, že stromčeky vyzdobovali naši predkovia už pred viac ako 400 rokmi. Symbol Vianoc má človeka spájať s Bohom, ktorého sila prebýva vo všetkom, čo súvisí s prírodou.

Pred sviatkami mnohí z nás riešia "stromčekovú dilemu". Vybrať si prírodný alebo umelý strom? A ktorú drevinu si zvoliť? V každom prípade, Vianoce majú byť voňavé, a preto siahnite po prírodnom stromčeku. Aróma živých drevín vnáša do domácností priam mystický pokoj. 

*Jedľa
Vôňa jedličky tlmí stres a utužuje vzťahy. Rozháňa hádky a srdcia napĺňa pokojom. Má uzdravujúce účinky.
Pomáha pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest, reume i kĺbových bolestiach. Potláča nádchu i chrípkové stavy.

*Borovica
Borovicová vôňa odstraňuje negatívne energie všetkého druhu. Odháňa démonické entity, ale aj zlých duchov. Zároveň utužuje vzťahy a likviduje hnev.
Zvyšuje plodnosť a kedysi slúžila aj ako afrodiziakum. Z hľadiska zdravia lieči bolesti hlavy a migrény. Tlmí kašeľ, odstraňuje hlieny a osvedčila sa aj v boji proti zápalom močových ciest.

*Smrek
Vianočná vôňa smreku odstraňuje napätie i nervozitu. Zlepšuje komunikačné schopnosti.
Posilňuje imunitu a má výrazné antibakteriálne účinky. Nasávaním vôňe tejto dreviny sa človek rýchlejšie zotaví po chorobe - zvlášť po chrípke či nachladnutí.

 

*Chcete byť v decembri chránený pred zlom? Vyskúšajte kúzelné rituály!

Požiar zo sviečok na adventnom venci, plač nad ukradnutou peňaženkou v preplnenom nákupnom centre alebo takzvaná "ponorka" v rodine a následné hádky. Vianoce nás občas môžu zaskočiť aj nečakanými a neželanými udalosťami. Jestvujú však magické recepty, ako neduhom predísť.

*Ochrana pred požiarmi
Siahni do zásuvky s koreninami a nájdi klinčeky s rozštiepeným hrotom. Priprav si misku, v ktorej namiešaš špeciálnu ochrannú bylinnú zmes. Skladá sa z jedného dielu bazalky, jedného dielu kôpru, dvoch dielov yzopu, jedného dielu majoránky a jedného dielu prasličky. Misku postav na miesto, ktoré vidno hneď po otvorení vchodových dverí. Vždy, keď potrebuješ príbytok ochrániť pred nešťastiami, vrátane požiarov, zober klinček a zapichni ho do bylinnej zmesi. Časom bylinky vymeň za nové.


*Ochrana pred zlodejmi
Vezmi tri klinčeky a zviaž ich svojím vlasom alebo vlasom niekoho z rodiny. Ak chceš ochrániť dom pred zlodejmi, klinčeky umiestni pod prah vstupných dverí. V prípade ochrany osobných vecí - napríklad peňaženky - vlož klinčeky zviazané vlasom do kabelky či tašky, ktorú obvykle nosíš so sebou. Len čo prekročí prah domu neželaný návštevník s nekalými úmyslami alebo sa tvojich osobných vecí zmocní "dlhoprstý", zachvátia ho prudké bolesti brucha.


*Ochrana pred hádkami v rodine
K mocnému magickému úkonu budeš potrebovať kvet žltej ruže, rascu, bazalku a za pohár čistého piesku. Z prírodnej látky si uši mešec a vlož doň kvet, trocha rasce i bazalky a nakoniec vsyp piesok. Vrecko zaviaž zelenou stuhou. V kadidelnici zapáľ rozmarín a nad dymom, ktorý z neho stúpa, "vyúď" mešec z kúzelnými surovinami. Zaves ho na ľubovoľné miesto v dome. Malo by ísť o takú miestnosť, v ktorej sa zdržiavajú všetci členovia. Magické vrecko zabraňuje hádkam a sporom počas dlhých šiestich mesiacov.

 

Okrem ochranných magických rituálov môžete počas mrazivých decembrových dní vyskúšať aj ľúbostnú mágiu či dobové veštecké metódy. Tie sa už odpradávna spájajú s predvianočným, takzvaným „stridžím“ obdobím. Niekdajšie mladuchy mali ku kúzelným milostným rituálom mimoriadne pozitívny vzťah. Na desať lístočkov napísali mená chlapcov, na jedenásty slovné spojenie „stará dievka“, no a na dvanásty „smrť“. Lístočky si uložili pod vankúš a každý deň jeden bez pozrenia spálili. Posledný, ktorý ostal, obsahoval veštbu – teda meno ich nastávajúceho. Inou ľúbostnou metódou bola „halušková mágia“. Ak chceli dievčence vedieť, kto sa stane ich vyvoleným, uvarili takzvané halušky lásky. Do každej z nich „zavarili“ meno dedinského junáka. Tá haluška, ktorá vyplávala na povrch ako prvá, prezradila meno ich nastávajúceho. Jedna haluška ostávala prázdna. Ak pri konkrétnom dievčati vyplávala ako prvá, znamenalo to, že ostane na „ocot“, čiže sa nikdy nevydá.

Okrem „haluškových kúziel“ sa praktizovalo aj veštenie z olova. Liatím horúceho materiálu do vody sa vytvárali rozmanité obrazce, z ktorých ženy vykladali osud. Ak vznikol tvar pušky, pre dotyčnú dievku to znamenalo, že sa vydá za vojaka. Hrable predurčovali manžela-remeselníka, batoh zasa žobráka. Olovená truhla signalizovala skoré úmrtie v rodine.

Mystické úkony sú v niektorých domácnostiach stále „živé“. Ak vás lákajú, vyskúšajte ich ešte dnes!

Anketa

Ktoré ezoterické témy vás najviac zaujímajú?

Channeling (26)

Celkový počet hlasov: 574