Čakrový špeciál – všetko o energetických centrách človeka

 

 

Popri fyzickom tele, ktoré si dokážeme „ohmatať“ rukami – pretože je viditeľné – existuje aj telo energetické, teda nehmotné. Voľným okom badateľné nie je, ale i napriek tomu zohráva v ľudskom živote nenahraditeľnú rolu. Od toho, ako funguje alebo nefunguje, závisí náš zdravotný stav, naša sila i vitalita.

Okolo hmotného tela sa pohybujú farebné „vrtule“, ktoré svojím točivým pohybom vháňajú do organizmu priaznivú životnú energiu. Volajú sa čakry alebo energo-centrá. Nevedno presne, koľko ich je. Rôzne teórie pracujú s rôznymi počtami. Liečitelia, alternatívni medici, jasnovidci i šamani sa však zhodujú v jednom – základných čakier je sedem. Platí pritom jednoduché pravidlo – keď sa energo-centrá točia, keď sú v pohybe, ľudské telo „srší“ zdravím. Naopak, keď sú čakry priblokované a disharmonické, organizmus bije na poplach a rodia sa v ňom rozmanité choroby a neduhy.

Čakry sú nehmotné, a preto bežným zrakom nedokážeme určiť, či sa točia správne, alebo „kostrbato“. Našťastie, existujú metódy a techniky – aj svojpomocné – vďaka ktorým dokážeme stav energo-centier diagnostikovať s takmer dokonalou presnosťou.

Naučte sa o čakrách úplne všetko! Zahĺbte sa spolu s nami do tajov alternatívneho liečenia. Zistite, ktoré energo-centrá máte nefunkčné, ale aj to, ako ich opätovne „oživiť“.

 

*Prvá čakra

Spodná čakra sa nazýva aj základná. Nachádza sa medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi. Jej farba je sýta červená.

Čo ju oslabuje:
Existenčné problémy, starosti s peniazmi, nespokojnosť v pracovnej sfére, kariérna stagnácia, životná nehybnosť.

Dôsledky disharmonickej čakry:
Problémy s chrbticou, bolesti rúk a nôh, ale aj poruchy hrubého čreva. Prvá čakra ovplyvňuje všetko pevné v našom organizme, vrátane zubov a nechtov. Súvisí tiež s krvou a lymfou.  

Ako čakru harmonizovať:
Z farieb pomôže červená. Z minerálnych kameňov odporúčame hematit, červený koral alebo achát. Prvú čakru môžete roztáčať pozorovaním východu alebo západu slnka. Z hudobných štýlov pomôže muzika domorodých národov, najmä bubnovanie. Energiu do základnej čakry vnáša vôňa cédrového dreva.

 

*Druhá čakra

Druhá čakra sa nazýva aj čakrou sakrálnou. Súvisí s naším sexuálnym životom. Keď je v ňom všetko v poriadku a intimitu vnímame ako krásne splynutie tiel dvoch milujúcich sa ľudí, čakra je harmonická.

 

Čo ju oslabuje:

Nevera, žiarlivosť, majetnícke sklony, sex bez lásky, úchylky, ale aj nedostatočná láska k sebe samému.

 

Dôsledky disharmonickej čakry:
Ochorenia na urogenitálnom trakte. U žien sa objavujú choroby vaječníkov, maternice i prsníkov. Muži mávajú problémy so semenníkmi či prostatou. Narušená sexuálna čakra ovplyvňuje aj močové cesty, mechúr a párový orgán – obličky.  

 

Ako čakru harmonizovať:

Druhá čakra má oranžovú farbu, a preto práve táto farba poslúži na jej harmonizáciu.
Z liečivých kamienkov si kúpte karneol alebo mesačný kameň.
Sakrálnu čakru dáva do pohybu vôňa santalového dreva. V ezoterickom obchode kúpite dymiace paličky s takouto vôňou.
Ľudom, ktorým nefunguje druhé energetické centrum, odporúčame časté pozorovanie mesiaca, predovšetkým v splne.
Sexuálnu čakru harmonizuje počúvanie ľudovej hudby.

 

*Tretia čakra

Toto energetické centrum – nazývané aj solárny pletenec – ukrýva našu osobnosť.

Ak sme stotožnení so sebou samým i svojím životom a máme k nemu kladný postoj, čakra funguje ako hodinky. Nachádza sa v okolí pupka, má žltú farbu.

 

Čo ju oslabuje:
Nesebaláska, nesebaúcta, nízka dôvera vo vlastné schopnosti, zavrhnutie života ako takého, ale aj egoizmus, pýcha a narcizmus.

 

Dôsledky disharmonickej čakry:
V prípade, že nefunguje na sto percent, máme problémy s tráviacim traktom. Ovplyvňuje žalúdok, žlčník, pečeň i slezinu. Ľudí s disharmonickou treťou čakrou často nafukuje a mávajú prekyslený organizmus.

 

Ako čakru harmonizovať:
Roztočíme ju žltou farbou. Na oblasť žalúdka si prikladáme žltú látku alebo nosíme oblečenie v tejto farbe.
Z liečivých kamienkov odporúčame citrín či tigrie oko.
Čakru solar plexu harmonizujú slnečné lúče, takže sa na nich zdržiavajte čo najčastejšie.
Do poriadku ju dáva počúvanie ohnivých rytmov. Z vôňí si kúpte levanduľový alebo rozmarínový olej.

 

*Štvrtá čakra

Štvrtá zo siedmich čakier sa nazýva aj srdiečová, čo súvisí s jej charakterom. Nachádza sa v okolí hrudníka, u žien sa točí v smere hodinových ručičiek, u mužov proti smeru. Odráža náš citový a intímny život.

 

Čo ju oslabuje:

Samota a opustenosť, citová zrada, sklamanie, nevera, žiarlivosť a žitie v nefunkčnom zväzku. Čím menej lásky prežívame, tým pomalšie sa táto čakra točí.

 

Dôsledky priblokovanej čakry:

Problémy so srdcom, tlakom, tepom i krvným obehom.

 

Ako čakru harmonizovať:
Pomôže zelená či ružová farba. Z kamienkov odporúčame jadeit a ruženín. Srdiečkovú čakru roztáča častý pobyt v prírode, dotýkanie sa zeme, hladkanie zvierat, objímanie stromov.
Štvrtú čakru energizuje vôňa ružového oleja a príjemná meditačná hudba. Roztočíte ju aj počúvaním "slaďákov".

 

*Piata čakra

Krčná čakra je centrom našich komunikačných schopností. Ak sme otvorení, zhovorčiví a dávame von emócie, čakra funguje bezproblémovo. V prípade, že sa uzatvárame, bojíme sa prezentovať svoje názory či myšlienky a pocity nechávame "uväznené" v tele, piata čakra štrajkuje.

 

Čo ju oslabuje:

Slabé sebavedomie, pasivita, neschopnosť prejaviť sa a bojovať za svoje práva. Potláčanie emócií je, doslova, zabijak na komunikačnú čakru. Toto energetické centrum však mávajú oslabené aj tí ľudia, ktorí používajú slovo na ničenie iných osôb. Piatu čakru teda disharmonizuje manipulácia, túžba mať zakaždým posledné slovo, direktívnosť, sebeckosť a vulgárnosť.

 

Dôsledky disharmonickej čakry:

Nachádza sa v oblasti krku a ovplyvňuje ústnu dutinu, mandle, hrtan, pľúca a priedušky. Ak vás často sužujú zápaly horných či dolných dýchacích ciest, vedzte, že vaša krčná čakra sa netočí. Na starosti má aj dýchanie ako také.

 

Ako čakru harmonizovať:
Krčná čakra má svetlomodrú farbu. Práve táto farba pomôže pri jej "oživovaní". Na hrdelnú oblasť si prikladajte belasú látku, z liečivých kameňov odporúčame akvamarín alebo tyrkys.
Narušenú čakru harmonizuje pozorovanie dennej oblohy. Uvoľnite sa a sledujte, ako po nekonečnej klenbe plávajú tisícky rozmanitých oblakov.
Ak uprednostňujete vône, siahnite po šalvii alebo eukylyptovej aróme. Oleje, tinktúry alebo čaje z nich dajú komunikačnú čakru do poriadku.

 

*Šiesta čakra

Každý človek je intuitívny. Niekto svoj šiesty zmysel rozvíja, iný naň zabudol a riadi sa výlučne rozumom. O tom, aká silná je naša intuícia, svedčí šiesta čakra. Keď je v pohybe, človek má tretie oko otvorené. Naopak, keď je priblokovaná, s duchovným svetom nespolupracujeme. Ľudia, ktorí nedávajú na svoju intuíciu, mávajú zväčša materialistický život. Osoby s vycibrenou intuíciou žijú spirituálne a sú oveľa citlivejší.

 

Čo ju oslabuje:
Orientácia na peniaze, hmotné statky a kariéru. Oslabuje je tiež prílišné zaťažovanie mozgu - prehodnocovanie, porovnávanie, analyzovanie.

 

Dôsledky priblokovanej čakry:
Choroby zmyslových orgánov. Slabnú oči aj uši. V poriadku nie je ani nervová sústava. Objaviť sa môžu aj bolesti hlavy.

 

Ako čakru harmonizovať:
"Štrajkujúcu" čakru dáva do poriadku tmavomodrá farba, nazývaná aj indigová. Ak máte starosti so zrakom, sluchom a nervami, prikladajte si na oblasť čela kúsok látky v tejto farbe.
Z kameňov odporúčame lapis lazuli alebo sodalit, z hudobných štýlov pomôže príjemná ezoterická hudba, pri ktorej môžete meditovať a rozjímať.
Šiestej čakre pomáha pozorovanie nočnej oblohy. Sadnite si na lavičku alebo na balkón a pozorujte blikajúce hviezdy.

 

*Siedma čakra

Najvyššie energetické centrum nás spája so samotným Bohom a Svetlom. Je to čakra duchovná, spirituálna, odzrkadľuje našu vieru v Najvyššieho a v život ako taký. Ak ste materialistický človek, ktorý sa naháňa len za "hmotou", s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať túto čakru priblokovanú. Čím viac človek komunikuje s mocným duchovným svetom, čím častejšie vedie dialóg s Bohom alebo anjelskými energiami, tým mocnejšia je jeho siedma čakra.

 

Čo ju oslabuje:

Materialistický život, naháňanie sa za „hmotou“, neviera v Boha a dobro, zavrhnutie Svetla, posielanie alebo prijímanie negatívnej energie, vrátane kliatieb či „porobenín“.

 

Dôsledky disharmonickej čakry:

Bolesti hlavy, narušená psychika, duševné diagnózy a poruchy spánku.


Ako čakru harmonizovať:
Korunnú čakru harmonizuje fialová farba. Obklopte sa ňou, obliekajte sa do fialovej, spite vo fialovej posteľnej bielizni alebo si steny natretite týmto odtieňom. Z liečivých kamienkov odporúčame ametyst, krištáľ alebo selenit. Ideálne je položiť si ho na nočný stolík.
Ak ste milovníkom vôní, siahnite po lotosovej aróme, ktorá prislúcha práve k najvrchnejšej čakre. Tú si môžete roztočiť aj častou turistikou. Čím vyššie budete kráčať k nebesiam, tým zdravšia bude vaša siedma čakra.

 

...

 

„Samodiagnostika“ čakier

 

Ak chcete vedieť, ktorá z vašich čakier „štrajkuje“, nemusíte okamžite utekať k liečiteľom či šamanom. Existujú aj svojpomocné diagnostické metódy. Úplne jednoduchou je nacítenie sa do vlastného tela. Vnímajte, kde máte bolesti, a podľa ich lokalizácie zistite, ktorá čakra je aktuálne priblokovaná. Následne pristúpte k harmonizačným opatreniam.

Druhou technikou je automatická kresba. Potrebujete papier s nákresom ľudského tela a ceruzku. Požiadajte o pomoc svoje Vyššie Ja a mocné Svetlo. Ceruzkou začnite krúžiť po nákrese tela. Postupujte od spodku až po vrch. Sústreďte sa pritom na jednotlivé čakry. Ak sa vám kruhy budú robiť jednoducho a hladko, znamená to, že daná čakra je funkčná a prúdi do nej dostatok priaznivej energie. Naopak, keď na úrovni niektorej z čakier pocítite, že ceruzka nekrúži po papieri plynulo a hladko, ale drsne, tvrdo a náročne, dostávate indíciu o priblokovanom energo-centre. Vzápätí pristúpte k harmonizácii oslabenej čakry.

Treťou metódou je zázračné čakrové vrecko. Do ľubovoľného vrecúška vložte sedem kamienkov, a to achát, karneol, citrín, ruženín, tyrkys, sodalit a krištáľ. Postačia malinké kamienky. Požiadajte o pomoc svoje Vyššie Ja a mocné Svetlo. Načrite ľavou rukou do vrecka a myslite pritom na to, že chcete zistiť, ktorá z čakier nefunguje. Vytiahnite kamienok, ktorý vám do ruky „vbehol“ ako prvý. Ak cítite, že treba vytiahnuť dva alebo tri minerály, spravte to. Vybratý kamienok poukáže na to, ktoré energo-centrum potrebuje liečenie.

Achát – prvá čakra

Karneol – druhá čakra

Citrín – tretia čakra

Ruženín – štvrtá čakra

Tyrkys – piata čakra

Sodalit – šiesta čakra

Krištáľ – siedma čakra

Anketa

Ktoré ezoterické témy vás najviac zaujímajú?

Channeling (26)

Celkový počet hlasov: 574